Мотодельтапланерне відділення

           

Дельтапланерний спорт у Суми бере свій початок з далеких сімдесятих років. Тоді ще були такі часи, коли дуже багато молодих людей мріяли стати льотчиками, моряками та лікарями. Про небо мріяли виключно всі. Тоді, в 1982 році, кілька ентузіастів, які вже літали на дельтапланах і літаках, об'єдналися в тісний колектив і була створена «Дельтапланерна секція» при машинобудівному заводі.

       Керівником секції було призначено Анатолія Майбороду. Спочатку літали лише на безмоторних дельтапланах. Але з огляду на наш географічний рельєф місцевості тобто. відсутність більш-менш високих гір, мріяли про моторні польоти.

           

 

Одним із зосновників секції був Анатолій Провозьон.

     

Людина з золотими руками. Ще до створення секції він побудував автожир, мотодельтаплан із літаковим керуванням та літак. Крім цього у нього було дуже багато будь-яких інших кумедних саморобок: аеросані, автомобіль з мотоциклетним мотором та сидіннями від «Ікаруса», міні трактор, мотоплуг тощо.

            Історичною подією того часу було рішення Анатолія обміняти свій літак на дельтаплан. Це був перший дакроновий дельтаплан у нас у Сумах. Привезли його із іншого міста.

            Облітав дельтаплан найдосвідченіший, на той час, пілот - Олександр Усатенко. Було це у липні 1983 року. Тоді Олександр тільки вийшов з лікарні після важкої травми, отриманої при невдалій посадці. Дельтаплан виявився напрочуд слухняним в управлінні і летючим. Він був побудований за зразком французького апарату «Азур». Згодом його так і назвали.

 

            Під це крило, під керівництвом Провозьона Анатолія Андрійовича був побудований мотодельтаплан з двигуном боксер. Після появи у секції нового мотодельтаплана народ у секції зрозумів, що майбутнє за моторною технікою і було збудовано ще п'ять мотодельтапланів. Побудовою апаратів займалися колективно. Провозьон робив мотори і керував усіма роботами, хтось займався телегами, хтось робив каркаси для дельтапланів, хтось вистругував гвинти. Навіть вітрила для дельтапланів робили самі. Вітрила шив Усатенко Олександр. Зшити вітрило для дельтаплана – це найвища майстерність. Зараз про такі речі думаєш із великою повагою. Все робилося в невеликому приміщенні, а то й вдома (площа крила 18 кв. метрів), на старенькій швейній машинці. Сучасне крило мотодельтаплану ніхто самостійно не виготовляє. Все робиться у сертифікованих фірмах. Сумська «Дельтапланерна секція» виявилася однією з перших в Україні, хто почав літати на дельтапланах з моторами.

           

Далі розпочалися активні польоти на мотодельтапланах. Літали на аеродромі в Михайлівці, де була гелікоптерна школа. Полковник Титаренко, він був начальником Сумського УАЦ, на свій страх та ризик дозволив секції розмістити техніку та літати у себе на аеродромі.

            У дев'яностих роках у секції з'явилися нові двигуни зі снігоходу «Буран», які були потужнішими і надійнішими за «боксерів». Це був один із ступенів удосконалення дельтапланерної техніки.

            До 1992 року у секції було 5 людей, які вміли впевнено літати на мотодельтапланах. В інших, ще п'ятох, польоти не клеїлися і здавалося, що з цих людей пілотів не вийде. На той час у секцію прийшли двоє молодих хлопців – Супрун А. та Покидька О., які на той момент займалися професійно авіамодельним спортом. Буквально за кілька льотних днів, один із них – Супрун Олександр без дозволу від керівника польотів на зліт піднявся в небо. І одразу ж, на наступних польотах, один за одним, піднімалися в небо всі інші хлопці.

            Секція почала жити цікавим льотним життям. Польоти проводилися регулярно у суботу та в неділю. Навіть іноді приїжджали літати по середах. Бажання літати було просто величезним. Не зупиняли ні холод, ні спека, ні дощ, ні сніг!

            Зростала майстерність пілотів. Проводились змагання з мотодельтапланерного спорту, в яких наша команда завжди займала призові місця.

.                 Нас залучали до святкових заходів. Ми неодноразово проводили показові польоти над озером Чеха та виставляли свою техніку як експонати на «Сотні».

           

              

В 1999 почалися дуже сумні роки в історії секції. Аеродром, на якому можна сказати ми виросли захопили не дуже хороші люди. Ці люди не ставили за мету – розвиток авіації в Сумах. Вони запропонували нам платити орендну плату за базування на аеродромі. У секції тоді було близько десяти літаючих пілотів. Ми не були готові до такого повороту подій. До цього платили нам – давали гроші на техніку, купували бензин, навіть годували у льотній їдальні на змаганнях. Переглянувши свої фінансові можливості, було вирішено шукати інше місце для польотів. Але де???

            Ось тоді й народилося впевнене рішення щодо польотів у Сумському аеропорту. Дельтапланерної секції тоді вже формально не було. Створена при заводі, секція працювала десь до 1994 року. У нас був навіть один штатний інструктор. Згодом секцію офіційно закрили. Але ми продовжували літати і завжди відгукувалися на пропозиції взяти участь у спортивних заходах, які проводили влада нашого міста.

            Для польотів у Сумському аеропорту потрібно було знову узаконити нашу секцію.

     

             Головним ентузіастом у цьому питанні був Олександр Петрович Усатенко. Скільки сил і енергії віддав він! Потрібно було зареєструвати громадську організацію, тоді це було не так просто. Далі, потрібно було скласти та підписати величезну гору документів щодо льотної діяльності.

            Громадську організацію так і назвали "Дельтаклуб". У 2000 року нам видали реєстраційні документи. Затвердили штат керівників. Директором призначили досвідченого пілота Усатенка Олександра Петровича, а його помічниками – Лічмана Віктора та Супруна Олександра.

            Цілий рік ми готували документи для польотів в аеропорту. Їздили кілька разів до Києва для узгодження «Інструкції з виробництва польотів», отримували реєстраційні номери для дельтапланів, багато спілкувалися з керівництвом аеропорту. І ось, нарешті, завдяки нашим титанічним зусиллям та прихильності дирекції аеропорту у 2002 році ми почали літати з бетонної злітної смуги.

         Декілька років ми літали в нашому аеропорту під наглядом диспетчерів. На тему наших польотів жартували, що в аеропорту літаємо лише ми та директор заводу. До речі, Володимир Матвійович навіть давав нам свій величезний ангар, щоб ми кожен раз не розбирали і не збирали свої дельтаплани. За що велике йому спасибі.

          Ось коротко вся історія клубу. Дуже сподіваємось, що наш клуб проживе ще не один десяток років і до нас будуть приходить люди, які люблять небо та життя. Вони з гордістю продовжать справу розпочату нашими дідами.